Інше обличчя продуктивності

Я почну сьогодні із одкровення, в якому нелегко було собі зізнатися.
СОБІ ЗІЗНАТИСЯ. А тепер я вирішила зізнатися Вам. Тому давайте чесно: надіюсь на вашу підтримку коментарем чи просто триманням кулачків за екраном.

Нема вже більше куди тягнути: я не встигаю виконувати свого плану на день.

Дивина та й годі: так сильно цікавлюся продуктивністю, а постійно ловлю себе о годині 22, обкладеною книгою, думками, що я знову не організувала свого часу і кислою міною — усе повторюється. Ніби стараюсь, а нічого не змінюється. Що за цим йде? Звинувачування себе і видумки жорстокого покарання, щоб більше цього не було...

Переглядаючи тисячі блогів, інста-акаунтів я ставлю на те, що чим більше встигну, тим краще. В інста-просторі єдине, що бачиш: це усміхнені обличчя і тисячі нових перемог. Моя самооцінка різко падає, тоді я беру на себе ще більше справ і верчуся, як білка в колесі, одною рукою годуючи себе обідом, іншою скролячи блоги про продуктивність. А в блогах знаходжу нестиковки з реальністю: гуру організації так натхненно вчать мене керувати часом, а що робити зі зниженням енергії, апатією до всього, виснаженням організму і не закінчимо ToDo листом - не говорять.

Сьогодні я вирішила зізнатися собі і вам, що є мені над чим працювати. Деякі друзі і знайомі говорять мені: «Ти стільки всього встигаєш? І як тобі це вдається?! Отут ти пішла на конференцію, зробила презентацію, вчора мала заняття з йоги, а тут ще й брала участь в блог-марафоні! Ти встигаєш значно більше, ніж я, це точно.»

Не було нагоди відповісти, тому говорю щиро зараз: «Хм, а знаєте Ви про те, що після такого інтенсивного дня мені нічого більше не хочеться крім того, щоб сісти на ліжку і дивитися в стінку або слухати годинами музику. Саме тому я можу вибрати посидіти вдома під коциком, попереписуватися зі старими друзяками на фейсі, коли інші йдуть до клубу чи на виставку. Моя голова вечером вже нічого не варить.»

Коли я зізналася собі у цьому, просто підсумовуючи жовтень, я була не сама. «Усе, що не робиться — вчасно і потрібно саме зараз.» — це фраза, яку Ви або застали або ще застанете у мене в блозі не раз. Тоді я знайшла чудовий психологічний ресурс, у якому власне натрапила на «золоті ради» про продуктивність і люди, що говорять про це навіть не здогадуються якою підтримкою послужили мені.

https://psihologija-mify-i-realnost.podster.fm/
Окрім того вони мають сайт про свій проект «Чувство покоя», а це YouTube канал однієї з ведучих)
Говорять Александра, Андрій Копецькі і Володимир Іванов з Москви. На перших хвилинах підкасту я вже зрозуміла, що це буде щось якісне: так від них і віє обізнаністю психології, а не просто дешевою збіркою інфи, якою перенасичений інтернет-простір.

Що мені дуже сподобалось, так це те, що вони розбирали певні приклади коуч-тренінгів про продуктивність, вказуючи що добре, а що не дуже. В наш час, що я теж помітила, багато тренерів і коучів зосереджуються на ефективності людини в бізнесі і розглядають її як робота, машину до заробляння грошей чи виконання більшої кількості роботи за менший відрізок часу. Мене завжди відлякували такі семінари, тільки я от не до кінця розуміла чому. Штучно якось все. А тепер я бачу причину: бракувало емоцій і ресурсів, що для продуктивності є ключовими.

Даю вам коротку інформацію, яку я винесла для себе з їхнього підкасту ( це інфа для лінивих — іншим ненастирливо рекомендую послухати, що зручно зробити, бо аудіозапис можна легко скачати на телефон — кайф одним словом)


 Отже продуктивність по-іншому:

✔️складність завдання не завжди є показником у виконанні завдань.

Тут я собі міркую:
моя мета, яку я завжди собі ставлю, це залишатися продуктивною весь час. ⇒ Щоб бути продуктивною і не втомлюватись часто рекомендують великого слона розбивати на маленьких слоненят, тобто для підкорення великої цілі потрібно розбити її на менші. ⇒ Якщо я виконуватиму кожного дня малі і легкі цілі, то виходить, що все буде тіп-топ і одного разу я прийду до своєї, здавалось би напочатку, неможливої мрії? Про це пишуть мільйони книг і я майже впевнена, що Ви не раз стикалися з цією порадою від гуру особистої ефективності. І от я читаю таких гуру, виконую, а стан повного розпачу і незадоволення чомусь не зникає. Де підступ?

Мені так сподобалась приведена з підкасту аналогія, що трактуйте це як відповідь на моє вище питання:)

«От уявімо, що є пір'їнка. Пір'їнка — це припустимо завдання до виконання, так? Ну й виходить важить вона якусь десяту чи соту грама — тобто завдання неважке, припустимо, рівня нашої спроможності. А скільки ваша простягнута рука витримає таку пір'їнку? »

Еврика: не так вага завдання важлива, як наша здатність виконувати це завдання протягом довгого часу. Тобто виходить, що варто дивитися в першу чергу на себе, на свою дієздатність, а не на розмір цілі. Чомусь про це пишуть достатньо рідко, а це чи не один з ключових моментів продуктивності.

✔️шукати потрібно в сенсах

Відомий екзистенціальний психолог Франкл говорив: людина постійно шукає сенс у всьому. Якщо вона його знайде — то все буде чікі-пукі:) Так і в продуктивності: якщо я читаю на завтрашнє заняття не сильно цікаву домашку, але з-заду голови стоїть: «Але ж я хочу бути якісним спеціалістом, а знання разом із практикою такою мене роблять», то моя продуктивність зросте, і я навіть перестану бути мучеником наукового чтива, а з ентузіазмом дочитаю про експеримент з невідомими прізвищами і туманною суттю.(ех, цей ентузіазм... підступний:Р)

✔️особиста продуктивність — це не лише тайм-менеджмент і плани
 
От що мене відлякувало в цих довгих статтях і семінарах по продуктивності: людину справді вчать ставити цілі, планувати, організовувати час, але не розповідають, як собі радити в ситуаціях стресу чи коли вже нічого не хочеться. Та й чи потрібно себе силувати коли енергії на нулі?

Доречі є 2 способи, як люди собі допомагають в таких наприклад ситуаціях, коли енергії немає, багато обов'язків на наших плечах, ми невиспані ітп., тобто інакшою мовою, коли ми знаходимось в стресі.
І важливо про це подумати. Бо такі моменти, які я перечислила вище, вони можуть видатися незначними, а насправді наслідки від них вражаючі. Тому якщо Ви щось таке відчуваєте і робите якісь дії, то даю Вам нотатку, яка зможе пояснити, що ж таке з Вами відбувається і як Ви радите собі з цим або зможете собі помогти.

  • Радимо собі зі стресом, концентруючись на проблемі: хочемо уникнути чинника, що завдає нам стресу або зменшити його дію. Тобто у моїй ситуації, я усвідомила собі, що постійне невиконання плану викликає у мені сильну напругу, зрозуміла, що мені бракує сну, як джерела енергії і пішла до друзів, щоб ті на мої нарікання поплескали мені і підтримали своїми схожими історіями  ( плескання інших на ваше нарікання доречі дуже корисне — лайфхак з книги Барбари Шер «Мистецтво мріяти»)
  • Радимо собі зі стресом, концентруючись на емоціях, тобто опановуємо свої емоційні реакції, що пов'язані з чинником стресу. У моїй ситуації, я теж застосовувала цю фішку: переоцінювала ситуацію на кшталт: «У тебе зараз такий період, коли потрібно більше відпочити, присвятити час собі. І взагалі, глянь на це позитивно, у скількох сферах ти крутишся!» І це в хорошій перспективі. Але ж заперечувала я ще теж досить потужно і в моїй голові роїлися думки: «Я маю ще багато чого вчити... Ок, піду я подивлюся серіал, а потім до цього прийду».

✔️враховування людини, як цілісної системи

️Доведено ( а дослідження на цю тему приведені в підкасті вище), що лише 6 год в день ми можемо працювати і залишатись ефективними️. Це наштовхує мене на свідомий розвиток в собі внутрішніх інструментів, таких як

  • запам'ятовування,
  • фізичну підготовку,
  • обробку інформації,
  • силу волі,
  • скорочитання,
  • власні переконання.

Розвинувши своє мислення, пам'ять, навіть підтримуючи себе в хорошій фізичній формі, я зможу виконувати набагато більше, не затрачаючи при цьому своїх і без того невічних ресурсів. До цього я дійшла трішки раніше, коли ходила на курс зі скорочитання, якщо Ви ще досі роздумуєте, чи спробувати чи ні — зайдіть почитайте;)

Дуже цікава є когнітивна теорія, яку створив Aaron Beck, що гарно вписується у вище сказане. Якщо просто і легко: те, як ми інтерпретуємо події, впливає на нашу поведінку. Тобто, якщо я собі за десятою спробою виконати план на день скажу: «В мене ніколи не вийде зробити усе вчасно, бо я ніколи нічого не встигаю» — то очевидно, що це матиме вплив на мою ефективність і швидше за все я знову до ночі буду сидіти з нотатками, докоряючи собі в ліні і відсутності сил. Так що будьте обережними у своїх переконаннях і відслідковуйте їх;) Якщо почнете їх називати — це вже буде половина успіху;)

І на кінець створила от таких сім питань, що допоможуть зрозуміти на якому рівні знаходиться Твоя продуктивність і в якому напрямку треба попрацювати, щоб підняти її на вищий рівень.

1) Чи я займаюсь спортом, достатньо сплю і якісно харчуюсь?

2) Чи вмію розставляти пріорітети?

3) Чи маю я достатній рівень знань про функціонування мого організму і мозку?

4) Якщо я вмію розпланувати час, то чи є в мене здатність виконувати поставлений план, (адже організація роботи і її планування — це дві зовсім різні речі, а дуже часто це люблять вважати за одне).

5) Чи маю я достатньо сильні когнітивні навики, щоб розподіляти і виконувати великий обсяг роботи за малий проміжок часу?

6) Як я поповнюю свої запаси енергії і чи мені це вдається?

7) Чи маю я такий тип мислення, що тягне мене назад? ( нп. «Я цілий час набираю на себе надто багато, то і цього разу нічого не зміниться».)

Поділилась, видихнула з полегшенням. Працюватиму далі над своєю продуктивністю, чекайте більше статтей;) Дайте знати, якщо цікавить щось конкретне, і самій буде цікаво почитати, та й з архівів своїх студентських щось вишукаю;)

А як Ви підвищуєте свою продуктивність?) Чи згідні Ви, що потрібно розглядати енергію і інші ресурси людини, коли ми плануємо і виконуємо свої пунки з ToDolist? Якщо маєте на думці якісь книги, фільми, відео, діліться, цікаво ж неймовірно! + буду створювати свою програму ефективності, ну скільки ж можна грузнути в одному місці:Р

з печенюшкою в думці і з чаєм в руці
ваша Руда Мавка Ада

< Фотографії зроблені Уляною Кучеренко із блогу @_my_dreams >

Facebook Comments

Leave a Reply

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel