4б) brainstorm - робота з інформацією

Скорочитання — вигадка чи можливість?

Останній місяць був інтенсивний по здійсненню моїх пунктів з лайфлисту. Здійснилося відразу дві мої мрії, на які я давно збирала гроші і берегла в серці. Марафон «Ближе к себе» не дає шансу залишити враження лише для себе, от спішуся з Вами поділитися:)

Непомітно для мене пролетіло 2 місяці від того, як я почала курс скорочитання. Мрія спробувати на смак як це — читати за короткий проміжок часу більше книжок — манила ще з того першого побачення на Львівському Форумі Видавців із книжкою Пітера Кампа. Закохавшись у неї з першого погляду, трішки почервонівши і знітившись, я подивилася на тата великими очима кота зі Шрека, в яких читалося:"Купи!Плі-і-і-із!" У той самий день з усмішкою на обличчі і з книжкою під пазухою, я пратанцьовувала додому, а тато (який сам «винен» у моїй любові до книжок) сміявся, мовляв, чого б це я так тішився:)

Отже протягом року я пробувала підступити до цього ласого шматка торту. За допомогою вправ у книзі, я справді пришвидшувала темп читання, а от розуміння страждало все сильніше й сильніше. Кожного дня я приділяла по годині, а то й більше на розвиток цього навику, але задоволена собою не була. Коли ділилася з друзями про свої досягнення, одні говорили, що це дурня і що текст треба читати лише для задоволення, а інші не могли підтримати, бо не мали з цим справи раніше, хоча й резервували собі місце на моєму майбутньому курсі зі скорочитання:) Проходив час, я бачила зміни, відчувала, що читаю швидше,ти ба, навіть якісніше, але все одно не була задоволена результатом. Одного дня я вже зовсім впала в розпач і мені не хотілось вже нічого продовжувати.

Та одного разу я собі пообіцяла ( натхненно після книги Дж.Кемерон  "Шлях творця"), що вистачить відкладати свою мрію в ящик: давай, Адо, до справи! І почала шукати курси. Після успішних  пошуків і невеличких перешкод ( як нп. заняття проходять у той єдиний день, коли я не можу бути) я відробила 2 заняття з тренером сам-на-сам і вже на 3ьому занятті була новачком, що читає найшвидше зі всіх. 3 години на тиждень протягом 2 місяців, я, як маленьке дитя тішилося читаючи книги:)

Книга, з якої усе почалося

Якщо я про це вже пишу, то почну від рецензії на книжку «Скорочитання» Пітера Кампа. Окрім цього ця книга внесла величезний вклад у мій розвиток! Отже прийшла я на приватне заняття до тренера курсу, про який я раніше писала, і ми перевірили в якому пункті я зараз знаходжусь зі швидкістю і розумінням. Як вияснилося, моя початкова середня швидкість була 700сл./хв і з 60%розуміння! ( в середноьому, люди читають зі шв. 200слів/хв) Я розповіла йому, що робила, по якій книзі я займалася і він сказав, що до нього ще не приходило ніколи людини-самоучки з такою високою швидкістю! Коли я почула думку спеціаліста, то зрозуміла, що мої старання не пройшли на марно;)

Саму книгу можу сміливо рекомендувати. У ній розписана програма на 6 тижнів, кожного дня ти виконуєш вправи на тиждень і окрім того читаєш наступні розділи. З досвіду можу сказати, що швидкість читання Ти собі однозначно збільшиш! А от щодо розуміння... І це власне мінус цієї книги. Як виявилося, мені забракло вправ на розвиток пам`яті і збільшення поля зору, що підкріплює саме ж таки скорочитання. Якщо хочеш спробувати сам навчитися читати швидко — купи цю книгу і пиши мені в коментарі або приватно, щось разом придумаємо:) Якщо назбирається групка охочих, то може проведу якийсь вебінар або напишу ще статті на цю тему;)

Що ж таке скорочитання і на чому воно полягає?

Коли Ти читаєш текст, ти може не помічав, що несвідомо виконуєш дві речі:

 1. регресії, тобто повертаєшся до попереднього абзацу/речення і читаєш ще раз
 2. субвокалізацію, тобто проговорюєш текст про себе мовчки.

Якщо регресій можна відівчитися, розвиваючи концентрацію, то субвокалізацію уникнути важко. Деякі розвиваючи цей навик позбуваються її назавжди, а з деким (наприклад мною) вона залишається далі. Тільки тепер, я не вважаю її ворогом номер один! Зовсім ні! Тепер вона мій помічник;)

Отже якщо ми проговорюємо текст в думках, то виходить, що лише сказавши слово ми можемо його зрозуміти.
Скорочитання ж вчить зокрема тому, щоб дивлячись на слово, ми відразу розуміли його значення. А окрім того цікавий факт: не все у тексті потрібно читати, щоб його зрозуміти;)

А якщо я отримую задоволення від прочитання кожного слова в тексті? Нп. коли я читаю художню літературу?

А хто сказав, що Тобі потрібно постійо читати з однією швидкістю?:) Коли я навчилася читати швидше, ніж раніше ( на даний момент моя швидкість коливається від 1300—1500сл./хв), я і почала читати різну літературу по-різному. Коли я читаю старенького Фрейда чи іншу наукову літературу я сповільнююсь, а коли це популярно-наукова психологія, якийсь порадник або просто художня — пришвидшуюсь. Особисто мені в художній літературі найцікавіше це сюжетна лінія, але якщо Тобі хочеться ковтати кожне слово -пригальмуйся і насолоджуйся)

Мій курс або чого потрібно навчитися, щоб читати швидше

 1. Практика, практика і ще раз практика! Чим більше Ти читаєш по-новому тим мозок швидше звикає до такого читання!                                                                            
 2. Патичок:) Це метод з мого курсу Tubaj і він просто геніальний! У книзі Кампа рекомендують застосовувати власний палець, а тут таку чарівну паличку:) З нею ти проводиш по тексту, коли читаєш. Саме вона допомагає позбутися регресій і стимулює твій мозок читати по-іншому.  Якщо ти втягнувся у скорочитання — Ти швидко відівчишся читати текст, як «нормальні люди» і завжди носитемеш патичок з собою;)                                                                                                                                                                             
 3. Розвиваємо концентрацію. Ритми нашого мозку змінюються цілий час. Є чотири види електромагнетичних хвиль: бета, альфа, тета і дельта. Бета хвилі характерні для нашого щоденного стану. Коли ми думаємо, працюємо, приймамо рішення. Альфа хвилі характерні нам, коли ми знаходимося в спокої, відпочиваємо. І саме ці хвилі є найкращими для того, щоб читати і концентруватися на тексті. Досягти такого стану поможе відома усім медитація;) Окрім того на моєму курсі я застосовувала закладку. Ціллю є побачити червоно-блакитний стовпчик посередині, що утворився внаслідок злиття двох бокових і притримати цей образ якнайдовше.
 4. Вправи для збільшення поля зору.Це такі вправи, як малювання двома руками, читання тексту, дивлячись в одну точку та знамениті таблички Шульца! От кілька візуальних прикладів:                                                                                                                               
 5.   
 6. Розвиток короткотривалої пам`яті. Збільшуючи швидкість, Ти мав би по ідеї запам`ятовувати більше тексту. І без цього ніяк! Окрім різних вправ, як нп. перемалювання з картинки ( з пам`яті) або знаходження відмінностей між двома картинками( також з пам'яті!), хорошим способом є... кубики! Підкидуєш 4-5 кубиків за раз ПРАВОЮ РУКОЮ, швидко закриваєш долонею, рахуєш в умі суму, записуєш число на папір ЛІВОЮ РУКОЮ і звіряєш. З кожним разом збільшуючи кількість кубиків. Так насправді то правдиве скорочитання( яке починається від швидкость 1100сл./хв і більше) потребує тренування пам`яті мінімум на 5 кубиках. 
 7. Щоб скорочитання працювало на повну силу потрібно знати можливості свого мозку, а точніше своїх півкуль! Яка півкуля у Вас домінує і який тип навчання Вам найбільше підходить! Є багато тестів в інтернеті, але якщо напишете в коментарях, то покажу в наступній статті на цю тему знайдений мною тест, якому я довіряю ( ах, ця психологія зробила з мене маніяка на провіреність і правдивість інфи;) Як можна розвинути співпрацю півкуль? Не повірите — жонглюванням! Я не вміла ніколи жонглювати і думала, що це зовсім не моє. Зараз я по черзі можу підкидати 2 кульки! Це досягнення! Хоча й багато роботи ще переді мною;) Окрім того, повернімося до кубиків. Так от, кидання кубиків правою, а записування суми лівою рукою теж розвиває співпрацю півкуль;)                                                                                                                                                                                                  
 8. БОНУСИ: існструменти для пам'яті і спосіб на ефективну науку. Окрім цього всього на курсі я навчилася різноманітних технік, з якими можна запам`ятати що завгодно і на довший час, і вкотре переконалася до мапи думок! Мапа думок — це чудовий спосіб на структуризацію інформації і на швидше її пригадування. Оскільки ця тема обширна, то про неї я згодом виділю цілу статтю;)

Враження від курсу

Чесно, я дуже сильно задоволена! Стільки технік, стільки нової інформації і головне результати! Читаю я набагато швидше, а головне — з розумінням на 70%! Це не є моя кінцева мета — буду розвиватися далі, дізнаватися щось нове і удосконалюватися! Дякую собі за старання, окрема подяка Джулії Кемерон, яка надихнула взятися за це і величезне спасибі моєму блог марафону, що допоміг мою радість розділити ще з кимось:) Якщо людина чогось хоче, то вона досягне цього будь-якою ціною — девіз по житті, в якому я вкотре переконалася на собі)

P.S. Якщо Тебе зацікавило скорочитання, то знай, що я завжди відкрита до Твоїх питань:)

А тим часом бажаю Тобі смачних книг і більше можливостей для розвитку твого мозку;)! Я в тебе вірю;)

Твоя Ада

 

 

Facebook Comments
 • Ура-ура, нарешті зазирнула «за лаштунки» твого курсу)) Фото смачнющі просто! Ну і я в черзі на курс, ти ж знаєш ^^

  • Знаю^^ Фотографії Влодка, що тут скажеш, професіонал!:) На курс ласкаво прошу!:)

 • Я вот думаю, что игра на фортепиано тоже отлично развивает взаимодействие полушарий

  Я не фанат скорочтения и применяю его редко, но сейчас, наверное, без него никуда, если хочешь быть в курсе полезной и новой информации не тратя на это много времени.

  Ты проделала столько работы. Спасибо, что поделилась)

  Как пользоваться этими упражнениями для увеличения области зрения? Куда надо смотреть и сколько?

  • Так! Теж чула, що фортепіанно добре розвиває координацію півкуль!

   Рада, як була чимось корисною:)

   Взагалі скорочитання трішки вредне:) мені було важко пройти цей бар'єр нерозуміння тексу зі збільшеною швидкістю, але без цього в досягненні цього навику — нікуди! Спочатку збільшується швидкість, а потім розуміння.

   Хорошими вправами для збільшення поля зору є:

   1) малюєш посередині який значок нп сердечко. Береш в обидві руки по ручці і дивлячись на серце по центрі стараєшся намалювати два серця збоку: одне — по правій стороні від центрального, друге — по лівій. Одночасно! + ведеш ручкою дзеркально, тобто по лівій стороні( коли ти правша) в протилежний бік ніж звичайно. І так до кінця рядка з обох сторін)

   2) хорошою вправою є теж табличка шульца, можна в неті знайти. Дивишся в центральну точку і шукаєш увагою( не керуючи очима!) Цифри по порядку. Хороша швидкість це 25 с на один квадратик з 25 цифрами)

   Було теж багато вправ у книгах з курсу, думаю, що якийсь окремий пост зроблю, де вставлю кілька листків з вправами до друку;)

 • Дуже цікава інформація! Дякую, що так детально все розповіла.

  От у мене теж субвокалізація є... І я помічаю, що підсвідомо більш-менш серйозні книжки читаю через це повільніше, ніж ті, де дійсно цікава сюжетна лінія та не дуже важливі деталі...А раніше вважала, що таке проговорювання слів про себе це дуже погано

  • Це нормально:) без тренування швидкого читання субвокалізація сповільнює, але потім навіть помагає:) а ти якось тренувалася швидше читати чи просто сама по собі?:)

   • Швидше сама по собі... Була якась книжка чи стаття з порадами, точно не пам'ятаю. Але чітко тоді зрозуміла, що субвокалізація — це один з ворогів скорочитання. І ще запам'яталось, що треба менше рухати очима, а намагатись охопити одразу всю ширину тексту. Цікаво, де ж я тоді цієї інформації начиталась)))

    • Ахі-хі😊я коли починала читати, то теж ненавиділа субвокалізацію. Окрім того впадала через неї або через відсутність результатів в депресію. Варто пам'ятати, що це нова навичка для мозку і не усе зразу:) ну і про комплексний підхід разом з полем зору, концентрацією і пам'яттю:)

 • Pingback: Мій лайфлист – моя карта змін. – HomYou()

 • Pingback: Продуктивність по-іншому | Під ластовинням()

 • Pingback: Інше обличчя продуктивності | Під ластовинням()